Eray kuru temizleme kökeni 1960 yılına dayanan, tecrubesini teknoloji ile güçlendirerek daima en ileri hizmeti sunmayı hedefleyen bir aile işletmesidir. Şu an faaliyette olan üç şubemiz vardır. Kullandığımız ekipmanlar son teknoloji olup kullanılan sarf malzemeleri uluslararası alanda başarısını kanıtlamış firmalardan temin edilmektedir.

   Kuru temizleme, ürünlerin üzerinde bulunan kir ve lekeleri çıkarmak için solvent adı verilen özel bir kimyasal ilaç ile yapılan temizleme işlemidir.

   Kuru temizlemenin geçmişi antik zamanlara, tekstil ürünlerinin başlangıcına kadar uzanır. İlk zamanlarında giysiler üzerindeki yağı çıkarmak için küllü su, amonyak ve bir çeşit killi çamur kullanılıyordu. Petrol bazlı bir sıvının makine yağlı bir kumaş üzerine dökülmesi ve buharlaşmasından sonra lekenin ortadan kaybolması kuru temizlemenin doğuşu hakkında hemen herkesin üzerinde birleştiği tek noktadır. İlk kuru temizleme mağazası 1840 yılında Jolly BELIN tarafından Paris’te açılmıştır.

   Kuru temizlemede, su veya buhar kullanılmaz. Bu temizleme yönteminin farkı, giysileri temizlemede su yerine petrol ürününün kullanılmasıdır. Bu işlem adından anlaşıldığı gibi kuru ortamda yapılmamaktadır. İnsanlar için ıslaklık, sadece suyla temas olarak algılandığı için, bu işleme kuru temizleme adı verilmiştir.

   Kuru temizlemenin ortaya çıkışına bakıldığında, petrol ürününün zorlu lekeleri çıkarması, istem dışı olarak bulunmuştur. Joly Belin isminde bir Fransız, yanlışlıkla kıyafetinin üstüne kerosen maddesi dökmüş ve bu maddenin kıyafetinin üzerindeki maddeyi temizlemesini şaşkınlıkla izlemiştir. Belin, bu gözlemden sonra bu işin üstüne giderek, Fransa’nın başkenti Paris’te, ilk kuru temizleme dükkanını, 1840’lı yıllarda açmıştır.

   Kerosen maddesinin lekeleri çıkarma özelliği bulunduktan sonra, başlangıçta kuru temizleme yönteminde, kerosen veya gaz kullanılmaktaydı. Fakat günümüzde, kerosen maddesi, yerini kısaca perk diye bilinen perkloroetilen maddesine bırakmıştır. Bu madde bir çözücüdür ve kuru temizleme makinesinde elbiseler bu çözücüyle temizlenmektedir.